لاستیک های چهارفصل

انواع لاستیک خودرو

لاستیک خودرو

مهم ترین نقش لاستیک در هر خودرو ، ایجاد، تضمین و تداوم اصطحکاک با سطح گذرگاه یا مسیر است. و به همین دلیل ، هر فن آوری تازه ای درحوزه صنعت لاستیک سازی ابداع و به کار گرفته می‌ شود.

لاستیک های امروزی نسبت به انواع قدیمی پیشرفت های زیادی داشته اند،  طوری که می توانیم بگوییم این قطعه از یک لاستیک ساده در حال حاضر به یک وسیله مهم که بخشی از وقت و انرژی محققان صنعت را به خود اختصاص می‌ دهد تبدیل شده است.

انواع ساختار لاستیک خودرو

لاستیک های بایاس

لایه‌ ها در این دسته از لاستیک ها، به‌صورت ضربدری روی هم قرار گرفته و امتداد نخ‌ های لایه با خط مرکزی آن، زاویه‌ ای مورب می‌ سازد. جنس نخ لایه‌ های بایاس، نایلونی است. و در بدنه آن (به‌جز در ناحیه طوقه‌ها) از سیم های فولادی استفاده نمی‌ شود.

لاستیک های رادیال

در این دسته از لاستیک ها، امتداد نخ‌ های لایه‌ ها با خط مرکزی آن، زاویه‌ ای در حدود 90 درجه می‌ سازد و به‌ عبارتی در جهت شعاعی قرار می‌گیرد. همچنین جنس نخ لایه‌ ها در لاستیک های رادیال از پلی استال یا ریون است.

 

لاستیک-خودرو1
لاستیک-خودرو1

لاستیک ها به چند دسته تقسیم میشوند ؟

تابستانی : لاستیک های تابستانی برای رانندگی کارکرد طراحی شده. و از ترکیباتی برای عملکرد بهتر در دمای بالاتر و ایجاد چسبندگی بیشتر در سطوح خشک تولید و تهیه می شوند.

زمستانی : لاستیک های زمستانی روی ایجاد کشش بیشتر در مسیرهای خیس و لغزنده کاربرد داشته و برای عملکرد خوب در آب وهوای سرد و زمستانی طراحی شده اند.

چهارفصل : لاستیک های چهارفصل معمولاً در یک جنبه بسیار خوب نبوده و بنابراین می توان آن ها را در هر نوع آب و هوایی استفاده کرد اما خب کارکرد خودروی شما در حد ایده آل نخواهد بود.

لاستیک های تابستانی و زمستانی برای ارائه ی بهترین عملکرد خود در فصل مناسب سال طراحی شده اند. بنابراین زمانی که در موقع نامناسبی استفاده شوند نقاط ضعف حاصل واقعاً شوکه کننده خواهند بود. نوع عاج روی این لاستیک ها برای سوراخ کردن برف عالی بوده اما در یک تست اسلالوم یا درگ، نبود چسبندگی به معنی عدم ارائه ی بهترین عملکرد خودرو خواهد بود.

لاستیک های تابستانی هم برای ارائه ی بهترین کارکرد در مسیرهای مسطح ارائه می شوند . اما زمانی که با این لاستیک ها روی جاده ای برفی حضور پیدا کنید شرایط خطرناکی پیش خواهد آمد. رانندگی با لاستیک های زمستانی در فصل سرد سال یعنی تفاوت بین مرگ و زندگی.

اجزای اصلی لاستیک (لاستیک خودرو)

همانطور که می دانید لاستیک محصولی است که از اجزای زیادی به شرح زیر تشکیل شده است:

  • دیواره (سایدوال) شامل لایه ها
  • سیم های طوقه ،فلیپر
  • برگشتی لایه ها
  • لایه تقویت کننده ناحیه طوقه
  • چیفر
  • خط فلنچ رینگ
  • گارد محافط
  • ناحیه شانه و بریکر

رویه یا عاج لاستیک شامل لاستیک آج ، شیار ، لاستیک زیره عاج و گودرپی پشت طوقه

مجموعه لایه های بدنه ( کارکاس )

طوقه شامل گودی پشت طوقه ، پاشنه طوقه و پنجه طوق

 

لاستیک-خودرو
لاستیک-خودرو

انواع لاستیک

لاستیک چهار فصل

 ایده پشت این لاستیک چهار فصل، ارائه یک راه حل برای رفع دشواری دو بار تعویض لاستیک در سال برای فصول زمستان و تابستان بود.

لاستیک‌های چهار فصل از آج ترکیبی با جنس لاستیک ساخته شده‌اند. و در هر شرایط آب و هوایی انعطاف خود را حفظ می‌کنند. آج روی این لاستیک ها به گونه‌ ای طراحی شده‌ اند تا در جاده‌ های برفی و یا عبور از آب، کشش و فرمان پذیری خودرو را در شرایط ثابت نگاه دارند تا خودرو دچار انحراف نشود.

لاستیک بزرگراه

لاستیک های بزرگراه عمدتا برای جاده‌های آسفالت شده استفاده می‌شوند. آنها مختص حمل و نقل جاده‌­ای در نظر گرفته شده و معمولا در پیمودن مسافت­‌های طولانی با دوام هستند.

این نوع لاستیکها برای سواری نرم و آرام و برای فرمان‌پذیری قابل پیش بینی در اتومبیل­ها، کامیون‌ها و خودروهای شاسی بلند طراحی شده‌اند.

اکثر لاستیک های مناسب بزرگراه دارای بلوک‌های مستقل آج و ریزشیارهای چند گانه در اطراف لاستیک می‌باشند. تا به این طریق عملکرد بهینه‌ای در جاده با شرایط آب و هوایی متوسط داشته باشند. در لاستیک های بزرگراه بیشتر با نماد M + S عرضه می‌ ­شوند و قادر به تطبیق همه جانبه در شرایط چهار فصل هستند.

لاستیک مناسب برای تمام سطوح

لاستیک های مناسب برای تمام سطوح طراحی شده‌اند تا سطح بالایی از کشش را در انواع جاده‌ها و سطوح تامین کنند. مدل‌هایی که در زیرمجموعه این نوع از لاستیک قرار می­‌ گیرند دارای طراحی آج‌­ های باز می‌­ باشند که برای رانندگی خارج از جاده و همچنین در خیابان‌های آسفالت مناسب هستند.

مهم ترین نکته که باید در مورد لاستیک های تمام سطوح در ذهن داشته باشید این است که این نوع لاستیک ها چند منظوره استفاده می‌شوند. بنابراین، اگر فقط در جاده‌ها و بزرگراه‌های آسفالت شده حرکت می‌کنید این لاستیکها گزینه خوبی به حساب نمی‌ ­آیند.

 لاستیک مناسب گل و لای

در حالی که لاستیک های تمام سطوح برای رانندگی خوب در هر دو حالت جاده و خارج از جاده ساخته شده‌اند، لاستیکه ای گل و لای، همانطور که از نامشان مشخص است. به طور خاص به عنوان لاستیک های خارج از جاده طراحی شده‌اند.

این لاستیک ها می‌توانند بر روی هر سطح از گل تا ریگ‌ زار و تپه‌ های شن و ماسه‌ ای غیر هموار حرکت کنند.در لاستیک های گل ولای، بلوک‌ ­های آج بزرگتر و فاصله بین آنها بیشتر از لاستیک های تمام سطوح است. این تفاوت‌ ها برای پاک کردن گل و همچنین گرفتن و رها کردن سطح زمین به طور موثر برای ایجاد حداکثر تماس لاستیک با زمین برای کشش بهتر طراحی شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا