پیک‌های موتوری ملزم به دریافت معاینه فنی شدند

پیک‌های موتوری ملزم به دریافت معاینه فنی شدند

پیک‌های موتوری ملزم به دریافت معاینه فنی شدند

به گزارش پایگاه خبری امداد خودرو ایران به نقل از ستاد معاینه فنی تهران در خصوص خبر پیک‌های موتوری ملزم به دریافت معاینه فنی شدند. شادی مالکی روز شنبه در این خصوص توضیح داد: بر اساس قانون، تمامی وسایل نقلیه باید چهار سال پس از زمان تولید نسبت به اخذ معاینه فنی اقدام کنند. که موتورسیکلت‌ ها نیز از این موضوع مستثنی نیستند. وی افزود: درصد بالایی از موتورسیکلت‌ ها که در شهر تردد می‌ کنند. فرسوده و کاربراتوری هستند. حتی موتورسیکلت‌ های تولیدی و نو نیز از کیفیت مناسبی در بخش کاتالیست بهره‌مند نیستند.

به گفته مالکی، از ابتدای سال تاکنون تنها حدود 642 دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده است. شهر تهران از بضاعت 11 خط معاینه فنی موتورسیکلت در 6 مرکز معاینه فنی برخوردار بوده و سالانه ظرفیت پذیرش حداقل 800 هزار دستگاه موتورسیکلت را دارد.

پیک‌های موتوری ملزم به دریافت معاینه فنی شدند

مالکی این را هم گفت که درگاه کنترل معاینه فنی موتورسیکلت‌ ها علاوه بر کنترل مکانیزه توسط دوربین و یا کنترل فیزیکی توسط پلیس باید از طریق مراکز تعویض پلاک همانند خودروها انجام بگیرد و همه موتورسیکلت‌ ها در هنگام نقل و انتقال موظف به ارائه معاینه فنی شوند. وی افزود: شهرداری تهران آمادگی دارد تا نسبت به راه اندازی واحد های سیار معاینه فنی موتورسیکلت و استقرار آن در مراکز ترخیص موتورسیکلت با مشارکت پلیس اقدام کند.

تردد موتور های بدون معاینه فنی ممنوع

مالکی گفت: بنا بر آخرین مصوبه شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران همه شرکت‌ های ارائه دهنده پیک موتوری مکلف هستند. ناوگان تحت پوشش خود را جهت دریافت برگه معاینه فنی الزام کنند. وی با بیان اینکه پلیس راهور فاتب نیز مکلف است. از تردد موتورسیکلت‌ های کار بدون گواهی معتبر معاینه فنی جلوگیری به عمل آورد. یادآور شد: با توجه به سهم بالای این وسایل نقلیه در آلودگی هوا و بحث تصادفات می‌تواند پایش این وسایل نقلیه فاز بندی شود. به عنوان مثال در فاز نخست تنها شرایط تجهیزات ظاهری و وضعیت دود خروجی از اگزوز و پلاک کنترل شود. در فازهای بعدی شرایط سخت گیرانه تر شود. البته اجرا بدین نحو نیازمند بازنگری در دستورالعمل‌های مربوطه است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا