گواهی تاکسی‌ ها ۲۱۰ میلیون تومان شد

گواهی تاکسی‌ ها ۲۱۰ میلیون تومان شد

گواهی تاکسی‌ ها ۲۱۰ میلیون تومان شد

به گزارش پایگاه خبری امداد خودرو ایران به نقل از ایسنا درباره موضوع گواهی تاکسی‌ ها ۲۱۰ میلیون تومان شد، یکی از عوامل اصلی آلودگی‌ هوای تهران و کلانشهر ها، تردد خودرو های آلاینده و فرسوده هستند که علاوه بر مصرف بالای بنزین، موجب ترافیک و افزایش آلاینده‌ های می‌شود و از رده خارج کردن خودرو های فرسوده و جایگزین کردن خودرو های استاندارد و برقی، مهمی است که باید به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد.

بحث اسقاط و از رده خارج کردن خودرو های فرسوده برای اولین بار در دهه 80 مطرح شد. و براساس آن قرار شد به ازای واردات خودرو، تعدادی خودرو فرسوده از رده خارج شود. طرحی که با اختصاص اعتبارات در چند سال‌ اول امیدوار کننده شروع شد. اما به مرور زمان بخاطر مشکلات اعتباری، ممنوعیت واردات خودرو و … در دهه 90 متوقف شد و در دولت سیزدهم این مهم در دستور کار قرار گرفت و چرخه اسقاط خودرو ها مجدد به کار افتاد.

داریوش گل علیزاده، رییس مرکز هوا و اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه سازمان حفاظت از محیط زیست، دو موضوع مهم و جدی، پیرامون آلودگی هوا را پیگیر است. نخست از رده خارج کردن خودرو های فرسوده و دیگری استاندارد آلاینده های خودرو، گفت: آیین نامه ماده 8 قانون هوای پاک(تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه‌سنگین، سنگین، موتورسیکلت مکلفند وسایل نقلیه خود را پس از رسیدن به سن فرسودگی از رده خارج کنند) را با آیین نامه ماده 10 صنعت خودرو ادغام کردیم چرا که متاسفانه موضوع اسقاط خودروهای فرسوده در 6 تا 7 سال گذشته متوقف شده بود و تلاش بسیار کردیم از طریق منابع خود اسقاط خودرو، این چرخه را به گردش در آوریم.

گواهی تاکسی‌ ها ۲۱۰ میلیون تومان شد

گواهی اسقاط تاکسی 210 میلیون تومان شد

وی با اعلام اینکه سن فرسودگی تاکسی ها 10 سال شد و افزود: در گذشته یک تاکسی دو گواهی اسقاط دریافت می کرد که این گواهی‌ها عددی حدود 70 میلیون نصیب دارنده تاکسی فرسوده می کرد اما اکنون با تغییرات جدید این عدد نزدیک به 210 میلیون نصیب تاکسی فرسوده می کند، که با یک آورنده اندک شرایط برای نوسازی خودرو مهیا می شود.

به گفته گل علیزاده، برای کشنده‌ ها نیز این عدد به 1220 تومان رسید. به علاوه قیمت لاشه خودرو که نصیب صاحب خودرو فرسوه می شود. سواری‌ ها هم 70 میلیون بابت گواهی اسقاط دریافت خواهندکرد، به علاوه 20 میلیون ارزش لاشه خودرو. رییس مرکز هوا و اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست که در رادیوایران سخن می گفت، این را هم گفت: این هدف گذاری با تمرکز بر خودرو های پر پیمایش و اثربخشی آنها بر آلودگی هوا صورت گرفته است. و بنا به برنامه ریزی های انجام شده چشم انداز ما از این اقدامات خارج کردن سالانه 500 هزار دستگاه فرسوه از چرخه می باشد.

مژده ای به بعضی از شهر های ایران

گل علیزاده به مردم شهر های اهواز و بوشهر و عسلویه این خبر امید بخش را هم داد. که با توجه به اقدامات انجام شده و توافقات صورت گرفته تا سال آینده خروجی گاز فلر در این شهر ها نصف خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا